دنــــیـــای فــــــــــــــــــــــوتــبــال
موضوعات وبلاگ

لقب(ها): شیر زرد آسیا ,زرد طلائی ,طلایی پوشان ایران, رگبار طلایی, طوفان زرد آسیا,

بنیانگذاری ۱۳۳۲

ورزشگاه ورزشگاه فولادشهر اصفهان

گنجایش : ۱۵٬۰۰۰ نفر

مدیرعامل: علیرضا رحیمی

سرمربی: لوکا بوناچیچ

لیگ :لیگ برتر ایران

فصل قبل: لیگ برتر ایران، قهرمان

باشگاه فوتبال فولاد مبارکه سپاهان اصفهان، یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در شهر اصفهان پایه‌گذاری شده‌است. این باشگاه هم‌اکنون در لیگ برتر فوتبال ایران (جام خلیج فارس) بازی می‌کند. مالک این باشگاه، مجتمع فولاد مبارکه است.

سپاهان پر افتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر ایران با سه مقام قهرمانی در دوره های دوم، نهم و دهم است و اولین تیم ایرانی است که به فینال لیگ قهرمانان آسیا و جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۷ میلادی راه یافت. این تیم پر افتخارترین تیم دههٔ ۱۳۸۰ فوتبال ایران و اولین و تنها باشگاهی است که توانست در فصل ۹۰-۸۹ از عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر دفاع کند و برای دومین سال متوالی قهرمان شود.

سپاهان در ایران به عنوان باشگاهی با مدیریت با ثبات، منظم و اصولی شناخته شده و با قهرمانی در فصل ۸۱−۸۲ به عنوان اولین قهرمان غیر تهرانی در تاریخ ایران به پرچمدار پایان دادن به سلطه بی چون و چرای دو تیم استقلال و پرسپولیس بر فوتبال ایران تبدیل شد .

تاریخچه

این تیم در سال ۱۳۳۲ توسط محمود حریری بازیکن اصفهانی تیم ملی فوتبال ایران و شاهین تهران تاسیس شد.

ابتدا نام باشگاه شاهین انتخاب شد چون شعبه‌ای از شاهین تهران بود. در سال ۱۳۴۲ به عنوان نماینده اصفهان جهت شرکت در مسابقات قهرمانی ایران به تهران آمد و بعد از تساوی ۱-۱ با تهران قهرمان شد. در سال ۱۳۴۶ باشگاه شاهین تهران منحل شد و شاهین اصفهان برای جلوگیری از انحلال مجبور به تغییر نام شد و نام سپاهان را که از نام‌های قدیمی شهر اصفهان بود برگزید.

این تیم تا سال ۱۳۵۰ چهارده بار قهرمان باشگاههای اصفهان شد و در سال ۱۳۵۰ به عنوان نماینده اصفهان در مسابقات انتخابی لیگ شرکت کرد. پس از غلبه بر استقلال اهواز در فینال توانست جواز صعود به لیگ را بگیرد و در میان هشت تیم لیگ، پنجم شد. در سال ۱۳۵۰ عازم اولین سفر خارجی شد و در تورنمنت چلنج شیپ هند نایب قهرمان شد. برای شرکت در لیگ تخت جمشید، تیم ذوب آهن به دلیل برخورداری از امکانات بیشتر انتخاب شد و آنها مجبور به حضور در لیگ دو شدند و در نهایت قهرمان لیگ دو شدند.

در دهه ۱۳۶۰ زیر سایه تیم تازه ظهور کرده تام بودند و در این مدت مسعود تابش رهبری تیم را به عهده داشت. با شروع مسابقات لیگ آن‌ها یکی از تیم‌های همیشه حاضر در لیگ بودند. در این سال‌ها کارخانه سیمان سپاهان حمایت مالی از تیم را به عهده گرفت و تا سال ۱۳۷۹ این حمایت ادامه یافت. تغییر شرایط اقتصادی کشور و عرضه شدن سهام کارخانه '''سیمان سپاهان ديزيچه''' در بورس سهام و عدم تمایل سهامداران جدید این کارخانه به باشگاه‌داری سبب گردید تا امتیاز باشگاه به فولاد مبارکه واگذار گردد و نام باشگاه به فولاد مبارکه سپاهان تغییر کرد.

این تیم در دومین دوره لیگ حرفه‌ای (۸۲-۸۱) با مربی گری فرهاد کاظمی در پنجاهمین سال تاسیس خود و به عنوان اولین تیم شهرستانی قهرمان لیگ برتر شد.

در سومین دوره لیگ (۸۳-۸۲) ششم، در چهارمین دوره (۸۴-۸۳) مقام دهم، در پنجمین دوره (۸۵-۸۴) مقام هفتم و در ششمین دوره لیگ برتر مقام پنجم را کسب کرد. تیم سپاهان در هفتمین دوره لیگ برتر(۸۶-۸۵) با پشت سر گذاشتن مشکلات عدیده‌ای از جمله کسر امتیاز و اجرای حکم ۲ ماه بازی‌های خارج از خانه و برگزاری فشرده بازی‌ها در خارج از خانه، تا آخرین ثانیه‌های اتمام لیگ، قهرمان هفتمین دوره این بازی‌ها بود که این عنوان را در دقیقه ۹۶ بازی با پرسپولیس تهران با نتیجه ۲-۱ واگذار و به عنوان نایب قهرمان لیگ هفتم شناخته شد. سپاهان در نهمین دورهٔ لیگ حرفه ای، با هدایت امیر قلعه نوعی با اقتدار و به طور زودهنگام به عنوان قهرمانی دست یافت. یک سال بعد و در دهمین دوره ی لیگ برتر با مربی گری امیر قلعه نوعی این بار هم تیم سپاهان بود که توانست قهرمانی را بدست آورد و اولین تیمی باشد که توانسته است دو بار متوالی قهرمان لیگ برتر ایران شود.این قهرمانی که سومین قهرمانی سپاهان در لیگ برتر ایران بود این تیم ها پرافتخارترین تیم لیگ برتر ایران کرد.

این تیم در سالهای ۱۳۸۳، ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ با غلبه بر تیم‌های استقلال، پرسپولیس و صبا باطری در فینال توانست قهرمان جام حذفی شود که بدین ترتیب طی دهه اخیر با ۶ قهرمانی پرافتخارترین تیم ایران به حساب می آید.

شرکت در جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا

تیم فوتبال اوراوا ردز ژاپن، در تاریخ ۷ نوامبر ۲۰۰۷ و در دور رفت مسابقه فینال جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا، در فولاد شهر اصفهان به مقابل تیم فوتبال سپاهان رفت که این دیدار به تساوی ۱-۱ پایان یافت. مسابقهٔ برگشت دو تیم اوراوا ردز ژاپن و سپاهان ایران در روز ۱۴ نوامبر ۲۰۰۷ میلادی برگزار شد که اوراوا با ۲ گل به پیروزی رسید و به مقام قهرمانی جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا نایل آمد. بدین ترتیب تیم فوتبال سپاهان ایران با قبول این شکست، به مقام نایب قهرمانی جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا رضایت داد.شرکت در جام باشگاه‌های جهان

تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان پس از کسب مقام نایب قهرمانی در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۰۷ مجوز حضور در مسابقات جام باشگاه‌های جهان را دریافت کرد. این تیم به عنوان اولین تیم ایرانی در این مسابقات که در توکیو ژاپن برگزار می‌گردید شرکت کرد.

سپاهان در بازی اول خود در این رقابت‌ها در تاریخ ۸۶/۹/۱۶ به مصاف ویتاکر یونایتد نیوزلند رفت. در این مسابقه که از ساعت ۱۴:۱۵ به وقت تهران در ژاپن برگزار شد، سپاهان اصفهان با گلزنی بازیکنان عراقی خود حریف را شکست داد. عمادرضا در دقایق ۳ و ۴ و عبدالوهاب ابولهیل در دقیقه ۴۸ گل‌های سپاهان را به ثمر رساندند و برای ویتاکر یونایتد، بیزلی در دقیقه ۷۵ گلزنی کرد.سپاهان در دومین دیدار خود دوباره در مقابل تیم اوراوا ردز ژاپن که در فینال جام باشگاه‌های آسیا از این تیم شکست خورده بود قرار گرفت. سپاهان در پایان این دیدار ۳ بر یک مقابل این تیم شکست خورد تا از رویارویی با آث میلان ایتالیا محروم شود. ناگای (۳۲)، واشنگتن (۵۴) و هادی عقیلی (گل به خودی) در دقیقه ۷۰ گل‌های اوراوا ردز را به ثمر رساندند. تک گل سپاهان به وسیلهٔ محمود کریمی در دقیقه ۸۰ برای نمایندهٔ ایران رقم خورد.در این مسابقات تیم میلان ایتالیا با برتری برابر بوکاجونیورز آرژانتین به مقام قهرمانی رسید و جایزه ۵ ملیون دلاری را دریافت کرد.


 

ذوب‌آهن

شهرآورد اصفهان

 

شهرآورد اصفهان نام داده‌شده به شهرآورد فوتبال بین دو باشگاه اصفهانی سپاهان و ذوب آهن است.

آمار

در ۱۵ بازی گذشته دو تیم در لیگ برتر، سپاهان ۷ بار و ذوب آهن ۶ بار برنده شده اند. ۲ بازی نیز مساوی شده است. آمارهای بازی‌های دو تیم از آغاز لیگ برتر:

 • پرگل‌ترین بازی: بازی برگشت دور دوم ۴ گل-بازی برگش دور هفتم ۴ گل
 • بهترین نتایج دو تیم:
  سپاهان: برد ۴-۰
  ذوب آهن: برد ۳-۱
 • پربرخوردترین بازی: بازی رفت دوره چهارم با دو اخراجی
 • بهترین گلزنان:
نام گل زده باشگاه
ادموند بزیک ۴ سپاهان
مهدی رجب‌زاده ذوب آهن
پرسپولیس

با این که پرسپولیس و سپاهان هر دو ریشه در باشگاه فوتبال شاهین دارند، در گذشته بازی این دو باشگاه هماوردی به شمار نمی‌رفت. با آغاز جام خلیج فارس و قهرمانی باشگاه‌های اصفهانی در جام‌های فوتبال ایران، به اهمیت بازی‌های رودرروی باشگاه‌های اصفهان و تهران افزوده‌شد. پس از نبرد قهرمانی پرسپولیس و سپاهان در جام حذفی ۸۵-۱۳۸۴ و لیگ برتر ۸۷-۱۳۸۶، این حساسیت و اهمیت دوچندان شد، به گونه‌ای که هم‌اکنون این هماوردی از مهمترین بازی‌های دو باشگاه در هر فصل است.

عملکرد سالهای اخیر

جدول زير عملکرد کلي سپاهان در سالهای اخير را نشان مي‌دهد.

فصل رتبه در لیگ جام حذفی ليگ قهرمانان آسيا
۸۰-۸۱
۹
نیمه نهایی
انتخاب نشد
۸۱-۸۲
قهرمان
انتخاب نشد
۸۲-۸۳
۶
قهرمان
مرحله گروهی
۸۳-۸۴
۱۰
یک هشتم نهایی
مرحله گروهی
۸۴-۸۵
۷
قهرمان
انتخاب نشد
۸۵-۸۶
۵
قهرمان
نایب قهرمان
۸۶-۸۷
نایب قهرمان
یک چهارم نهایی
مرحله گروهی
۸۷-۸۸
۴
یک هشتم نهایی
مرحله گروهی
۸۸-۸۹
قهرمان
یک هشتم نهایی
مرحله گروهی
۸۹-۹۰
قهرمان
یک چهارم نهایی
یک چهارم نهایی

 


بازیکنان

فهرست بازیکنان باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان در فصل ۹۱-۱۳۹۰ به شرح زیر است.         ترکیب تیم نخست

شماره نقش بازیکن
۱ پرچم ایران دروازه‌بان رحمان احمدی
۲ پرچم ایران مدافع حسن اشجاری
۳ پرچم ایران مدافع محمدحسن رجب‌زاده
۴ پرچم ایران میانی محرم نویدکیا Captain sports.svg
۶ پرچم ایران مدافع سید جلال حسینی
۷ پرچم عراق مهاجم عماد رضا
۸ پرچم ایران مدافع محسن بنگر
۹ پرچم ایران میانی مهدی جعفرپور
۱۰ پرچم ایران مهاجم حسین پاپی
۱۱ پرچم ایران میانی مهدی کریمیان
۱۴ پرچم ایران مهاجم فرزاد حاتمی
۱۵ پرچم ایران میانی امید ابراهیمی

                       صفحه  «  2      1          

شماره نقش بازیکن
۱۶ پرچم ایران مدافع هاشم بیک‌زاده
۱۷ پرچم ایران مدافع ابوالحسن جعفری
۱۸ پرچم ایران میانی رضا ناصحی
۲۰ پرچم ایران میانی احمد جمشیدیان
۲۱ پرچم ایران مدافع مهدی نصیری
۲۲ پرچم ایران دروازه‌بان رضا محمدی
۲۳ پرچم ایران مهاجم سید مهدی سیدصالحی
۲۴ پرچم ایران مدافع اکبر ایمانی
۲۷ پرچم ایران دروازه‌بان هادی ریش اصفهانی
۲۹ پرچم صربستان مهاجم میلوراد یانوش
۳۳ پرچم ایران مدافع هادی تامینی
۳۷ پرچم برزیل میانی فابیو جانوآریو
بیوگرافی بازیکنان جهان
نتایج زنده و جداول لیگ

 • آمار وبلاگ:
   

  بازدید امروز : 41
  بازدید دیروز : 163
  بازدید هفته : 1004
  بازدید ماه : 3440
  بازدید کل : 131038
  تعداد مطالب : 14
  تعداد نظرات : 48
  تعداد آنلاین : 1